Megérkezett!

Újszülötteknek

Gratulálunk kisbabája születésének alkalmából! Az alábbi információkkal abban szeretnénk segíteni, hogy az újszülött otthoni ellátásában felmerülő leggyakoribb kérdéseket megválaszoljuk. Ha bármiben bizonytalanok, akkor forduljanak védőnőjükhöz, gyermekorvosukhoz!

Mind a gyermeke, mind az ön számára az a legideálisabb és legegészségesebb, ha szoptatja őt. Honnan lehet tudni, hogy minden jól megy-e? Az alábbi poszteren ehhez talál néhány hasznos gyakorlati tanácsot. 

Honnan tudhatja, hogy a baba éhes?

Mire figyeljen a mellre tételnél? 

A jó pozíció megtalálása már az első szopásoknál is fontos: ha a baba csak rágcsálja vagy nyalogatja a mellet, az nem vezet hatékony szopáshoz, vagyis hiába dolgozik a mellen: előbb-utóbb elfárad és éhesen elalszik. Ezen túl a mellbimbó fájdalmassá, sebessé válhat. Mindez egyszerűen megelőzhető a jó technikával. 


Köldökápolás, tisztálkodás

Az újszülött finom bőre különleges ápolást igényel. 9 hónapig a magzatvíz vette körül, magzatmáz borította, és amióta megszületett, egészen más környezeti hatások érik. A babák bőre gyakran hámlással, kipirosodással, akár kiütéssel reagálhat. Az esetek többségében ez természetes jelenség és kezelés nélkül elmúlik. Az érzékeny bőr ápolására már a hazaadás után kapni fognak fürdető kenőcsöt: ezt a saját kezükön kenjék el, majd így oszlassák el a baba fürdővizében. A hajlatok, a popsi, a nemi szervek és a a fülkagyló tisztán tartására, valamint a fejbőr hámlásának megelőzésére fürdetés előtt tiszta olaj (lehetőleg illatmentes, pl. napraforgó-, oliva-, mandulaolaj) javasolt. A köldököt a köldökcsonk leválásáig szárazon kezeljük, azaz patikai steril gézlappal naponta több alkalommal határozottan körbetöröljük, hogy ne legyen rajta szennyeződés. Amíg le nem válik, ne érje víz. Rutinszerűen semmilyen egyéb kezelés (alkohol/fertőtlenítő/hintőpor) nem javasolt, csak a védőnő vagy háziorvos tanácsára!


Ha riaszt a légzésfigyelő…

Az újszülöttek családjában az egyik legnagyobb félelmet jelenti, hogy veszi-e a levegőt. Való igaz, hogy az újszülöttek, különösen a koraszülöttek egyes betegségek tüneteként légzészavarban szenvedhetnek, de ez sokkal-sokkal ritkább jelenség, mint ahogyan arra általában a szülők számítanak. Egy újszülött esetében az úgynevezett periodikus légzés (felületes-mély légzést követően hosszabb légzési szünet) teljesen normális jelenség. Ha azonban a légzéskimaradás 20 másodpercnél hosszabb, esetleg leszürkülés, elkékülés kíséri, akkor valódi apnoéról van szó. Szülőként nagyon riasztó ennek a megtapasztalása, de a legfontosabb, hogy ilyen helyzetben ne veszítsük el a fejünket, hanem próbáljunk a babán segíteni. Az alábbi linken hasznos videokat találnak a vészhelyzeti teendőkről. Szívből kívánom, hogy a gyakorlatban sose legyen rá szükségük!        

www.koraszulottekert.hu/index.php/olvasosarok/oktatovideok 

Mit tegyek, ha fáj a hasa?

Síró, nyűgös baba, nem akar elaludni, húzogatja a lábát... ezek még nem egyértelmű jelei annak, hogy valóban hasfájósságról van szó. A babák még nem tudják sok eszközzel kifejezni magukat, nekünk kell rájönnünk, mire vágynak. Elsősorban a késői éhségjeleket kell kizárni: mellre kell tenni a csecsemőt. Éhségét, szomjúságát, fájdalmát tudja így csillapítani, pár korty anyatej is elég, hogy reflexesen beindítsa a bélmozgásokat, gyakran ennyitől rendeződik a probléma. Ha nem így lenne, akkor gondolják végig az egyéb lehetőségeket (fázik, melege van, álmos, fél...). Ezek kizárása után jön szóba a kólika, vagyis hasi fájdalom. Csecsemőkorban ennek számos oka lehet, háziorvosuktól kérjenek tanácsot.

Az egyik dolog, ami a fájdalom megelőzésében segíthet, az a rendszeresen végzett (nem akkor, amikor éppen görcsöl!) hasmasszázs. Ennek egy újszülött kortól alkalmazható módszerét láthatják az alábbi videóban. A masszázsterápiát egészítsék ki az orvosuktól, védőnőjüktől kapott javaslatokkal, tanácsokkal. 


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el